Navigacija

Sofija Matić
sofijamatic94@gmail.com
Filološki fakultet
Univerzitet u Beogradu
PDF

Američki krug tema Jelene J. Dimitrijević u nastavi

U radu se osvetljavaju metodičke pogodnosti koje se ostvaruju izučavanjem dela iz američkog kruga tema Jelene J. Dimitrijević u nastavi. Analiza reprezentativnih reformisanih nastavnih planova i programa pokazuje da su oni progresivni u teorijskim formulacijama, ali ne i u samoj sadržini. U radu se obrazlažu obrazovni ishodi, standardi, kompetencije, nastavni ciljevi, metode i principi koji se mogu realizovati u školskoj interpretaciji dela Jelene Dimitrijević. Preispituju se metodičke radnje (motivisanje, tumačenje i lokalizovanje) i korelacije koje se koriste u nastavnom proučavanju dela srpske modernistkinje. Naposletku se daje metodički predlog istraživačkih zadataka i dinamike interpretacije pripovetke „Amerikanka“.

Ključne reči:

Jelena J. Dimitrijević, modernizam, metodika nastave, srpski jezik, srpska književnost, ginokritika


Dragan Babić
draganb.com@gmail.com
Samostalni istraživač
PDF

Prvi svetski rat i svakodnevica građana u prozi Isidore Sekulić i Rebeke Vest

Rad obrađuje zbirku pripovedaka Iz prošlosti Isidore Sekulić i roman Povratak ratnika Rebeke Vest u pokušaju da osvetli njihov prozni angažman na opisivanju svakodnevice građana tokom Prvog svetskog rata. Kao žene koje ne uzimaju aktivno učešće u borbama, obe autorke provode rat u pozadini i posmatraju percepciju ovog događaja kod raznih društvenih grupa. Najzad, obe se usredsređuju na izuzetne junake koji rastu u predstavnike cele generacije, tako spajajući individualno i kolektivno. Pripovetke Isidore Sekulić tematizuju život vojvođanskih Srba i njihovu tranziciju od opresije do oslobođenja tokom ratnih godina, čime zbirka Iz prošlosti postaje bitan deo ne samo njenog književnog angažmana, već i korpusa srpske proze koja govori o ovom ratu. Sa druge strane, roman Rebeke Vest analizira žensko iskustvo rata i svakodnevni život daleko od fronta, ali i uvodi temu psihološke traume kao posledice rata i psihoanalize kao načina razrešenja te traume.

Ključne reči:

Isidora Sekulić, Rebeka Vest, Prvi svetski rat, individualno i kolektivno


Ana Mitrovski
ana.mitrovski@fil.bg.ac.rs
Filološki fakultet
Univerzitet u Beogradu
PDF

Modernost u životu i delima Jelisavete Načić

U fokusu ovog rada su moderna subjektivnost i moderan odnos prema svetu Jelisavete Načić (1878–1955), prve žene arhitekte školovane u Srbiji, na kojima ona gradi egzistenciju i individualnost u društvu Srbije 19. veka. Srbija tada tek počinje da se modernizuje i, pod pritiskom vremena, menja postojeće vrednosti. U nemirnim vremenima promena vladara, dinastija, ideologija, države, patrijarhalnog društva i stereotipa odnosa među polovima, samosvest o stvaralačkim potencijalima, lično i profesionalno iskustvo Jelisavete Načić nisu česta pojava među ženama. Oslobođena brojnih ženi tradicionalno zadatih okvira, zakoračila je u svet „ljudi“ u kome se ostvaruje kao aktivan stvaralac zdanja kojima je ušla u istoriju arhitekture. Drugo težište ovog rada je razmatranje reakcija profesionalnih krugova, javnosti i srpske štampe na život i rad Jelisavete Načić. Rad je potkrepljen fotografijama nekih od njenih brojnih arhitektonskih ostvarenja. Time je potvrđena teza da se arhitektonska dela mogu čitati kao narativi jer poseduju kapacitet transponovanja tradicije u druge epohe – mogu da inspirišu dok svedoče o vremenu svoga nastanka, društvenim kretanjima i vremenu koje je usledilo, podjednako kao što su svedočanstva o svojim stvaraocima.

Ključne reči:

modernost, Jelisaveta Načić, arhitektura, štampa, fotografija


Katja Mihurko Poniž
katja.mihurko-poniz@guest.arnes.si
School of Humanities
University of Nova Gorica
PDF

Zofka Kveder as a Cultural Transmitter

The article presents the forms and ways in which the cultural transmission of Zofka Kveder took place. It explains in which cultural spaces she worked and how she established personal contacts with artists. Zofka Kveder worked in a multidirectional way, as she promoted Slovene culture in the new cultural environments she moved into, and acquainted the Slovene cultural space with the achievements of foreign artists. She was also a mediator of ideas: feminism, Yugoslavism, and ideas about coexistence and mutual respect between different cultures. Zofka Kveder's translation oeuvre is very rich and almost unexplored so far, which opens up possibilities for new research.

Ključne reči:

Zofka Kveder, cultural transmission, feminism, cultural transfer, multiculturalism


Alenka Jensterle-Doležal
alenka.dolezalova@ff.cuni.cz
Katedra jihoslovanských a balkanistických studií (Department of South Slavonic and Balkan Studies)
The Faculty of Arts, Charles University
Prague, The Czech Republic
PDF

Nation (Transnationality), Gender and Politics in the Feminist Work of Julka Chlapec-Djordjević

The topic of the article is the national discourse in the literary texts and feminist thought of the Serbian philosopher, feminist, and writer Julka Chlapec-Djordjević (1882–1969) regarding her Serbian and Czech identity, in the context of her cosmopolitan ideas and in the context of her “Prague period” of writing (1922–1945). She was of Serbian origin, but nevertheless for most of her writing career she lived in democratic Prague and participated in open Czech society before the Second World War. In that time and place, she – already in her forties – became an outspoken feminist and a writer. In Prague she also became a mediator between different cultures: “ex-Austrian”, Czech, and Serbian. This study examines her interactions with the social, political, and literary movements of the two different countries. In her remarks I emphasize how she was very familiar with Czech and Serbian culture, history, and literature – and also that of Europe and America.

From her writing, I could infer that she was a Serbian patriot who lived in Prague and had a Serbian and Czech identity. On the other hand, in her texts she was a passionate and subversive intellectual: a “person of letters”, a nomadic and transnational intellectual with a great knowledge of philosophy, sociology, and also culture and literature of the globalised (in every sense of the word) world.

Ključne reči:

Julka Chlapec-Djordjević; feminism, Central Europe; national identity, literature; Prague


Žarka Svirčev
zarkasv@yahoo.com 
Institut za književnost i umetnost
Beograd
PDF

Žene na putu: potisnuti narativ srpske/jugoslovenske kulture

U radu se ukazuje na važnost figure putnice u procesima oblikovanja feminističkog diskursa u srpskoj/jugoslovenskoj kulturi početkom 20. veka. Reč je o još uvek nedovoljno istraženoj i konceptualizovanoj figuri ženskog aktivizma, koja podrazumeva radikalnu praksu delovanja u kontekstu patrijarhalne politike roda jer se utemeljuje u internacionalizmu, kosmopolitizmu i nomadizmu. Istraživačka pažnja je usmerena ka reprezentativnim feminističkim projektima i autorkama, almanahu Srpkinja, časopisu Jugoslavenska žena, Zofki Kveder i Julki Hlapec Đorđević. Takođe, načiniće se i osvrt na književno stvaralaštvo žena tog perioda iz perspektive ženske mobilnosti, odnosno putovanja kao emancipatorskog projekta, te će se ukazati na važne istraživačke potencijale koji ovaj korpus tekstova nudi.

Ključne reči:

putnice, feminizam, nomadizam, transnacionalizam, žensko autorstvo


Biljana Skopljak
biljana.skopljak@fil.bg.ac.rs
Filološki fakultet
Univerzitet u Beogradu
PDF

Slovenski feminizam i žanr ženskog portreta u časopisu Jugoslavenska žena

Rad se bavi žanrom ženskog portreta u časopisu Jugoslavenska žena koji je izlazio od 1917. do 1920. godine u Zagrebu. Njegova urednica, slovenačka književnica Zofka Kveder, pretvorila je svoj časopis u mesto umrežavanja istaknutih žena sa prostora slovenskih zemalja. Ona i njene saradnice objavljuju ne samo biografske tekstove, već i književne preglede dela slovenskih književnica, pa tako ne doprinose samo razvoju ideje o slovenskom feminizmu, već i ideji o stvaranju istorije ženske slovenske književnosti. Osim o književnicama, portreti su pisani i o ženama u nauci, istorijskim ličnostima, dobrotvornim radnicama i umetnicama. Časopis stoga, pored toga što prevazilazi prostorne granice država, ima i dijahronijski i sinhronijski karakter, jer su tekstovi posvećeni kako istaknutim ženama kroz istoriju tako i savremenicama.

Ključne reči:

Zofka Kveder, Jugoslavenska žena, ženski portret, slovenski feminizam, biografistika


Tamara Đermanović
tamara.djermanovic@upf.edu
Fakultet humanističkih nauka
Univerzitet Pompeu Fabra
Barselona, Španija
PDF

Put poetskog saznanja Marije Sambrano

Ovaj članak ima za cilj da predstavi delo i lik španske filozofkinje Marije Sambrano (1904–1991) u Srbiji i na srpskom jeziku. Njeno ime i delo bili su okruženi tišinom i u samoj Španiji sve do poslednjih decenija dvadesetog veka. Veliki deo svoje intelektualne delatnosti razvila je u egzilu, u koji je krenula za vreme Španskog građanskog rata. Nakon što se nakon gotovo pola veka vratila u Španiju, 1988. godine, dočekalo ju je najveće nacionalno priznanje za književnost, nagrada „Servantes“. Antropološki egzistencijalizam, političko društvena angažovanost, tema vremena, fatum Španije, neke su od glavnih tema kojima se na različite načine vraća u svojim razmišljanjima, zabeleženim u gotovo trideset objavljenih knjiga. Domet njene misli, koja sledi mnoge postulate Spinozine etike, sada je konačno dostupan u prvom kompletnom izdanju sabranih dela Marije Sambrano na španskom jeziku, čime se i istraživačima otvara mogućnost sistematskog pristupa jednoj od svakako najvećih figura španske filozofije.

Ključne reči:

Marija Sambrano, španska filozofija, žene filozofi, Republikanska Španija, poetski razum


Izabela Beljić
izabela@fil.bg.ac.rs
Filološki fakultet
Univerzitet u Beogradu
PDF

Feministički, društveni i krivičnopravni idearijum Konsepsjon Arenal: prilog tekstualnoj analizi

U članku se analizira književna zaostavština Konsepsjon Arenal, jedne od prvih feministkinja u Španiji. Delujući u raznim oblastima, ova aktivistkinja i reformatorka dala je nemerljiv doprinos u borbi za slobodno i pravedno društvo druge polovine 19. veka. Prvi deo rada pruža uvid u njena postignuća na polju humanitarnog, krivičnog i međunarodnog prava, te reforme kaznenog sistema, dok se u drugom kritički sagledava autorkino angažovanje u rešavanju društvenih pitanja epohe, borbi za ljudska, naročito radnička i ženska prava. Posebna pažnja posvećena je delovanju Konsepsjon Arenal na planu emancipacije žena u Španiji koja pre svega podrazumeva pravo na obrazovanje i zaposlenje. Na izabranom književnom korpusu, koji čine njene najznačajnije feminističke studije – Žena budućnosti i Školovanje žena – kroz deskriptivni osvrt na sadržinu tekstova analiziraju se najvažniji postulati ranog feminizma u Španiji i preispituje važnost književne misli španske autorke u aktuelnom trenutku, te uticaj na buduće generacije španskih feministkinja.

Ključne reči:

Konsepsjon Arenal, rani feminizam u Španiji, ljudska prava, pravo žena na obrazovanje, radna prava žena


Nina Sirković
nsirkov@fesb.hr
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje
Sveučilište u Splitu
PDF

Orlando kao žanrovska zagonetka

Orlando Virginije Woolf roman je koji teško potpada pod precizno žanrovsko određenje. Smatraju ga fantazijom – biografijom, filozofskim životopisom, romanom o piscima, parodijom životopisa, a sama autorica nazvala ga je „piščevim odmorom“. Cilj rada je ukazati na nove mogućnosti čitanja Orlanda, odnosno analizirati karakteristike ovoga romana kao parodije Bildungsromana. Ishodište analize zasniva se na promišljanju Bildungsromana kao spoja autobiografije (Jacobs i Krause, Dilthay) i pikarskoga romana (Miles). U radu se analizira usvajanje realnog povijesnog vremena, kao i uloga sveznajućeg pripovjedača. Konačno Orlandovo sazrijevanje u vidu androginog bića ukazuje na utopističku ideju autorice o stapanju muškog i ženskog uma u jedinstveno životno iskustvo.

Ključne reči:

književne vrste, Bildungsroman, parodija, životopis, androginija


Miglena Dikova-Milanova
Miglena.DikovaMilanova@ugent.be
Ghent University
PDF

The Poetics of Embodiment: Elisaveta Bagryana and Rade Drainac, a Love Affair

The article aims to disclose how the encounters with Drainac changed Bagryana’s poetry and her perception of poetic language and herself. For that purpose, the poetry of Bagryana before 1930, mainly the key poems from “The Eternal and Holy”, will be analysed. The views expressed in those poetic strophes will be related to Drainac’s own poetic texts from the 1920s and his ideas on aesthetics and writing as expressed in the magazine “Hypnos”. Then the article will proceed to examine Bagryana’s 1930-31 poems and the tangible alteration in her wording, images and poetic rhythm. The final underlying question this article attempts to answer is about the struggle of poetic language to reinvent itself while incorporating and reassembling the poet’s everyday life and encounters within the poems’ structure.

Ključne reči:

Bagriana, Drainac, biography, poetry, influence


Jelena Lalatović
jelena.lalatovic@ikum.org.rs
Institut za književnost i umetnost
Beograd
PDF

Muzej žena Crne Gore – susret digitalne humanistike i kulturalnog feminizma

Cilj ovog rada je dvostruk. Najpre, rad treba da predstavi digitalni Muzej žena Crne Gore, te načine na koje ova inicijativa – prikupljajući i klasifikujući podatke o kulturnom, društvenom, naučnom i političkom radu žena u Crnoj Gori, poglavito u 20. veku – preispituje granice između javne i privatne istorije. Zatim, da ovaj digitalni muzej razmotri u kontekstu razvoja feminističke teorije u drugoj polovini 20. veka – tj. u odnosu prema radikalnom i kulturalnom feminizmu. Naposletku, u radu će se govoriti o tome kako susret digitalne humanistike, kao metode proučavanja, i feminističkog pogleda na istoriju doprinosi novim naučnim tendencijama u pisanju ženske istorije, odnosno kako se lokalni projekti poput Muzeja žena Crne Gore uklapaju u globalne tokove razvoja ženskih studija.

Ključne reči:

Muzej žena Crne Gore, digitalna humanistika, kulturalni feminizam, ženska istorija, ženske studije